Balkabağı Mevsimi

SAĞLIK

Balkabağı Mevsimi

Balkabağı cadılar bayramı sembolü olmanın dışında içerdiği A, C ve E vitaminleri ile çok iyi bir antioksidandır. Ayrıca içeriğindeki lifler sayesinde tok tutar ve sindirim sistemini destekler.  

Gelin Kasım ayının yıldızı balkabağının besin değerlerine bir göz atalım….

 

Yüksek oranda karotenoid içerir…

Balkabağı, çok iyi bir karotenoid kaynağıdır. Karotenoidler özellikle sarı-turuncu renkli meyve ve sebzelerde bulunur. Vücuda girince sağlıklı gözler ve cilt için gerekli olan A vitaminine dönüşebilirler. Karotenoidler vücuttaki hücreleri ve dokuları serbest radikallerin oluşturduğu hasardan korur.  Karotenoidler bağışıklık sistemini de destekler. Yeterli A vitamini almak, vücudunuzun hastalıklarla etkili bir şekilde mücadele etme yeteneğini doğrudan etkiler. Ayrıca karotenoidler antienflamatuar özelliktedir. Yüksek miktarda tüketmek vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. 

 

 

Bağışıklık sistemini destekler… 

Bir bardak balkabağı günlük C vitamini ihtiyacının % 19’unu karşılar. Kışa girerken, çoğumuz grip ve diğer solunum hastalıkları ile mücadele etmek için bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye çalışıyoruz. Güçlü bir bağışıklık sistemi için C vitamininin önemini herkes bilir. Vücudumuz C vitamini üretemediği için beslenme yoluyla yeterince C vitamini almalıyız. Balkabağı da harika bir C vitamini kaynağı olduğundan mevsiminde bolca tüketilmelidir.

 

 

Çok iyi bir lif kaynağı…

Bir bardak ezilmiş balkabağı yaklaşık 3 gram lif içerir. Lif tüketimi için önerilen miktar günde 25 ila 38 gram arasındadır, ancak çoğu yetişkin bu ihtiyacın yalnızca yarısını tüketebilir. Lif, bağırsak sağlığı için çok önemlidir. Bağırsağımızda yaşayan faydalı bakterileri besler ve çoğalmalarına yardımcı olur. Sağlıklı bir bağırsak, güçlü bağışıklık sistemi ve düzgün sindirim için gereklidir. Lifin diyetimiz için bu kadar önemli olmasının bir başka nedeni de tokluk hissine yardımcı olmasıdır. Amacınız dengeli bir yemek hazırlamaksa ve doyurucu olması isteniyorsa lif dengesi dikkate alınmalıdır.

 

 

Sağlıklı cilt için balkabağı…

Cildinizin parlamasını istemez misiniz? Balkabağının içerdiği A, C ve E vitaminleri cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. C vitamini, cildin elastikiyetini arttırarak genç bir görünüm kazandıran ve ince çizgilerin oluşmasını engelleyen kollajen üretimi için gereklidir. Balkabağında bulunan özel bir A vitamini türü retinoid içerir. Bu retinoidler yaşlanma karşıtı faydalar sağlayarak cildi destekler. Güneş hasarına karşı korur, cilt kalitesini arttırarak cildi sıkılaştırır. Vitamin E ise sağlıklı cildin olmazsa olmazıdır. Güneşin zararlı etkilerini azaltırken, serbest radikallerden cildi arındırarak daha sağlıklı parlamasını sağlar.