Broşun Arkasındaki Hikaye

Broşun Arkasındaki Hikaye

Geçtiğimiz hafta Buckingham Sarayı prensin 99’cu yaş günü şerefine Kraliçe Elizabeth ve Prens Philip’in beraber gülümsediği bir fotoğraf yayınladı. Fotoğrafta kraliçenin 18.8 karat pırlantadan oluşan kalp şeklinde Cullinan V broşunu taktığı görülüyordu.

Kraliçenin yıllardır mücevherlerini bir olayın önemine dikkat çekmek için kullandığı biliniyor. Karantina başladığından beri kamera karşısına geçtiğinde taktığı mücevherlerinin mesajı daha da güçlendi. Son taktığı kalp şeklindeki broş da 73 yıllık kocasının yanında verdiği bu pozla uyumlu. Aynı broşu daha önce 2018 Londra Moda Haftası’na yaptığı ilk katılımda takmıştı.

 

1900’lerin başlarında yapılmış olan Cullinan V broş, 1953’te ölen büyükannesi Kraliçe Mary’den miras. İyi niyet ve işbirliğinin bir sembolü olarak kabul edilmişti ancak tarihi Afrika ve Hindistan’daki İngiliz sömürgeciliği ve şiddetinin hikayesini anlatıyor.

1905’te Güney Afrika’da bir madendeki işçiler o kadar büyük bir taş buldular ki, kristal parçası zannettiler. Tarttıktan sonra, şimdiye kadar bulunan en büyük pırlanta olduğunu fark ettiler.

 

1907’de Transvaal hükümeti, kraliçenin büyük büyükbabası Kral Edward VII’ye iyi niyet gösterisi olarak doğum günü hediyesi olarak sundu. Taş dokuz büyük, 100 küçük parçaya ayrılmıştı ve o zamandan beri bulunduğu madenin sahibi Güney Afrikalı Thomas Cullinan adıyla anıldı.

Mary’nin kocası Kral George V, 1910’da tahta çıkarak Hindistan İmparatoru olarak taçlandırılan üçüncü hükümdar oldu. Babası ve büyükannesi Kraliçe Victoria gibi o da hemen bir taç giyme töreni düzenledi. Kraliyet mücevherlerinin İngiltere dışına çıkartılmasını yasaklayan kanun nedeniyle yeni bir taç seti yapıldı. Kraliçe Mary’nin mücevherleri çok yönlü kullanımı kolaylaştırmak için hep parçalı olarak tasarlanmaktaydı. Cullinan V broş, Delhi’de günlerce süren taç giyme töreni sırasında diğer Cullinan taşlarıyla birlikte tacın ortasında kullanıldı. Yıllar boyunca Mary broşu kendi tacının ortasında kullanmaya devam etti.