Evde Saç Boyama​

Evde Saç Boyama

Kuaföre gidemediğimiz bu günlerde uzayan dipler, beyazlar ve matlaşan saçlar hepimizin çok canını sıkıyor. Ama evde saç boyamak sanıldığı kadar zor değil, birkaç basit öneri ile siz de yapabilirsiniz. Nasıl mı?

Öncelikle saçınızı boyayacağınız gün saçlarınız çok temiz olmasın, en azından bir gün geçmiş olsun son yıkamadan. Uzmanlar böylece hem boyanın daha iyi tutacağını hem de diplerinizin yanmayacağını söylüyor. 

 

Dip boya yapacaksanız kuaförünüzü arayıp size uyguladığı rengin kodunu öğrenin. Bu koda karşılık gelen hazır krem boyalara büyük marketlerden veya internetten kolayca ulaşabilirsiniz. Edindiğiniz boya kutusunun içinden eldiven, boya karışımları, aplikatör, şampuan ve saç kremi çıkacaktır. Karışımı nasıl hazırlayacağınızı tarif eden bir broşür de yer alacaktır. 

 

Bu linkteki gibi bir krem boya işinizi görecektir…

 

Market boyası kullanmak istemezseniz kuaförünüzden sizin için boyanızı hazırlamasını da isteyebilirsiniz. Yine aynı şekilde kendiniz uygulayabilirsiniz.

 

Boyanın üzerinize ve yere sıçrama ihtimaline karşı önleminizi alın. Bir tane de yıkanabilir, plastik tarak ve toka edinin.

 

Boyayı hazırlayıp saça sürülecek hale getirdikten sonra, saçlarınızı tarayın ve ortadan ayırın. Alnınızdan başlayıp, kafanızın arkasına kadar ayrılan saç çizgisini boylu boyunca boyadıktan sonra, tarakla saçı tekrar ayırın ve aynı işlemi oraya da uygulayın. Şerit şerit ayırarak saçınızın üst kısımlarını komple boyadıktan sonra biten bölümü toka ile yukardan tutturun ve enseden başlayarak bu kez saçı tarakla yatay olarak ayırarak arka dipleri de aynı şekilde boyayın. Görmeden nasıl yapacağız dediğinizi duyar gibiyiz ama merak etmeyin oluyor. 

Eğer tüm saçınızı boyamak gibi bir isteğiniz varsa saçınızı güzelce tarayın ki boya saçınıza iyice yayılsın. Saçınızın geri kalanını tutam tutam ayırarak boyayı sürün ve masaj yaparak her yere yedirin.

 

Şimdi sıra kutuda belirtilen süre kadar beklemeye geldi.

 

Süre dolduğunda saçlarınızı şampuan ile yıkayın, kremleyin ve işte bu kadar!

 

Saç bakımı ile ilgili merak ettiğiniz başka konular için Saç Tasarımcısı Cemil İrez’in Spotify’daki podcast’lerini takip etmenizi tavsiye ederiz…