Nedir bu Ashwagandha?

SAĞLIK

Nedir bu Ashwagandha?

Ashwagandha Hindistan’da yetişen ufak sarı çiçekleri olan odunumsu bir bitki. Üç bin yıldan fazladır Ayurvedik tıpta önemli bir yeri var. Genellikle anksiyete tedavisinde, enerji yükseltmede, yaşlanmayı yavaşlatmada ve enfeksiyon ile savaşmada kullanılıyor.

Ashwagandha adaptojen bitkiler sınıfına giriyor. Adaptojenler dengemizi geri kazanmamıza ve stres ile daha iyi başa çıkmamaza yardımcı oluyor.

 

Bu mucize bitkinin faydalarını modern tıp da kabul etmiş durumda. Araştırma sonuçlarına göre stres ve anksiyeteyi azaltmada o kadar etkili ki lakabı ‘’doğanın Xanax’ı’’ olarak geçiyor. Ayrıca buna bağlı kolestrol seviyelerini de düşürdüğü ispatlanmış. Ama bu demek değil ki aldığınız an sakinleyeceksiniz. Düzenli kullanıldığında birkaç hafta sonra etkisini göstermeye başladığını unutmayın.

Günde 300-500 mg arası ashwagandha kökü ekstraktı belirlenmiş standart doz olarak geçiyor. Sabah kahvaltı ile alınması yada gün boyu öğünlere bölünmesi tavsiye ediliyor. Bu takviyeyi kapsül veya toz şeklinde içeceklerinize katarak tüketebilirsiniz ama tadının pek de güzel olmadığını belirtelim.

 

Her ne kadar güvenli olduğu bilinse de bazı durumlarda hormon ve kan şekeri seviyelerini etkileyebileceğinden, otoimmün hastalığı olanların dikkatli kullanmasında fayda var. Kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.