Öncü Kadın Sağlık Çalışanları

Öncü Kadın Sağlık Çalışanları

COVID-19 salgını tüm dünyayı benzeri görülmemiş şekilde vurdu. Salgını kontrol altına alabilmek ve toplumun en az can kaybı ile bu süreci atlatabilmesi için çalışan tüm sağlık ekipleri büyük bir mücadele sergilemeye başladı.
Özellikle kadın sağlık çalışanları, iş dışındaki yaşamlarında aileleri ve çocukları ile de ilgilenmek durumunda olduklarından çok stresli zamanlar geçiriyor. Uzun çalışma saatleri, virüsü kapma ve eve taşıma endişesi bir yana, evdekilerin ihtiyaçlarına yetişmeye çalışmak üzerlerinde ciddi baskı yaratıyor.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle ülkemizde sağlık alanında çalışan kadınlara teşekkür etmek ve bu alanda ilklere imza atmış ve başkalarına da ilham olmuş öncü Türk kadınlarımızı anmak istedik..

İlk türk Kadın Doktor: Safiye Ali

Safiye Ali, Balkan Savaşları sırasında cepheden gelen yaralı askerleri görünce doktor olmaya karar verir ve tıp eğitimi almaya Almanya’ya gider. Kadın ve çocuk hastalıkları alanlarında eğitim görerek Türkiye’ye geri döner ve Cağaloğlu’nda klinik açar. Ayrıca yurt dışında düzenlenen tıp kongrelerinde Türkiye’yi temsil eden başarılı doktorlar arasında yer alır.

İlk Kadın Tıp Profesörü: Prof. Dr. Türkan Akyol

1928’de İstanbul’da doğan Türkan Akyol, 1953 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olur. 1954 yılında Tıp Fakültesinde asistanlık, 1965’de doçentlik, 1970’de de profesörlük kadrosuna yükselir. 25 Mart 1971′de Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak göreve başlar ve Türkiye’de bakan olan ilk kadın olur. 13 Aralık 1971’de bakanlık görevinden istifa ederek Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki profesörlük görevine döner.

İlk Türk Kadın Hemşire: Esma Deniz

1924 yılında Amerikan Hastanesi’nde hemşirelik okulunu bitirmesinin ardından Amerika’ya giderek New York’ta Columbia Üniversitesi Teachers College’a başlar ve eğitimini tamamlayarak Türkiye’nin ilk kadın hemşiresi ünvanını alır. 73 yıl boyunca hemşirelik yapan Esma Deniz, Türk Hemşire Derneği’nin kurucularındandır. 18 yıl süreyle derneğe başkanlık yaparak Türk hemşirelerini Uluslararası Hemşireler Birliği’nde temsil eder. Türkiye’de ‘toplum sağlığı hemşiresi’ unvanına sahip olan ilk kadın olarak birçok hemşirelik okulunun kurulmasında rol oynar.

İlk Eczane Açan Kadın Eczacı: Fatma Belkıs Derman

1930’da, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olup eczane açan ilk Türk kadın eczacı ünvanını alır. Laboratuvarında kendi ismini taşıyan bir ilacın lisansını alarak eczacılık tarihine izini de bırakır. Türk kadınlarının eczacılık kariyeri yapmasına ön ayak olur.