Onur Ayına Hoşgeldiniz

ETKİNLİK

Onur Ayına Hoşgeldiniz

Yılın en renkli etkinliklerini kapsayan LGBTİ Onur Ayı (Pride Month) geldi. Her sene Haziran ayında kutlanan onur ayı aslında 1969 Stonewall Riots’ın yıldönümünü temsil ediyor.

Yaklaşık kırk yıl önce, 26 Haziran 1969’da trans, biseksüel, lezbiyen ve gay bir grup, New York’ta Stonewall Inn adlı barda, uğradıkları haksızlıklara topluca karşı çıkmışlar. Polisin ve toplumun baskılarına daha fazla sessiz kalmayıp, polis şiddetine karşı durmuşlar. İlerleyen günlerde barın bulunduğu sokak, şehrin dört bir yanından gelen LGBTİ’lerle dolup taşmış ve böylece bir şeyler değişmeye başlamış.

 

O gün bu gündür kutlamalar devam ediyor. Onur ayının vazgeçilmezi olan renkli sokak yürüyüşleri ve açık hava partiler bu sene mevcut sağlık önlemleri gereği dijital ortamda yapılacak. Amnesty International, UK Black Pride, Stonewall ve ParaPride güçlerini birleştirip Zoom ve TikTok gibi platformlar üzerinden gerçekleştirecekleri Pride Inside’ın takvimini hazırlamaktalar. Aktivistler, komedyenler, artistler, müzisyenler ve DJ’lerin katılımı ile bir çok online konuşma, performans ve atölye çalışmaları planlanıyor.

 

Henüz takvimi duyurulmayan dijital etkinliklerin 28 Haziran-5 Temmuz günleri arasında gerçekleştirilmesi bekleniyor.