Podyumdan Eve Moda

Podyumdan Eve Moda

Podyumda dikkat çeken lüks moda markaları parfüm, mücevher, kozmetik gibi diğer kategorilere de el atmayı hep sevdiler. Ama bazıları bunların yanında ev dekorasyonuna da merak sardı. Mobilya, ev aksesuarı, duvar kağıdı veya sofra takımı gibi bir çok kategoride ürünler sunan Missoni, Fendi gibi tasarım markalar, pandeminin de etkisiyle radarını podyumdan eve çevirmeye devam ediyor. Bize de evlerimizde keyfini sürmek kalıyor!

Missoni Home

1953’de Rosita and Ottavio Missoni tarafından kurulan İtalyan moda markası Missoni, zikzak desenli rengarenk trikolarıyla bilinir. 1983 yılında markanın stilini tüm hayatına dahil etmek isteyenler için kurulan Missoni Home, o yıllardan beri istikrarlı bir şekilde her sezon yeni ev koleksiyonu ile karşımıza çıkıyor. Yıllar içinde çizgisi modernleşse de marka zikzak desenli rengarenk dünyasından asla kopmadan emin adımlarla ilerliyor. Missoni Home’un 2020 koleksiyonu sanat ve doğadan ilham alan patchwork desenleri, kaleydoskop çizgileri ve geometrik desenlerden oluşuyor. Yeni koleksiyon Daydream, Magic Garden, Terre, Dolomiti, Shaded Stripes ve Modern Iconic isimleri altında konseptlere ayrılıyor.

Fendi Casa

Anna Fendi ve Alberto Vignatelli tarafından 1987’de konseptleştirilen marka, şık İtalyan tarzını eve taşımayı amaçlıyordu. Mobilya ve dekorasyona el atan ilk moda markalarından olan Fendi Casa, halen bu kategorideki en yenilikçi ve stil sahibi olanlardan. Şimdiye dek pek çok otel, rezidans, yat, özel jetin içini döşeyen marka Roma’da yer alan oteli Fendi Private Suites’i de kendi tasarladı. Koleksiyonunda koltuk, kanepe, aydınlatma, sehpa, masa, halı, ayna, tepsi, yatak, dolap, vazo gibi bir çok mobilya ve aksesuar yer alıyor. Tüm koleksiyonu İtalya’da özel işçilikle üretiliyor. Son koleksiyonu doğadan ilham alarak toprak, yeşil ve mavi tonlarına ağırlık veriyor. Ayrıca doğadaki orijinal formları, cam ve mermer kullanımıyla evlerimize taşıyor.

Gucci Décor

Kreatif direktörü Alessandro Michele’in surrealist ve vizyoner moda bakışı Gucci Décor’un kolaksiyonun kalbini oluşturuyor. İlk defa 2017 yılında ev dekorasyonuna giren marka o yıldan beri düzenli olarak renkli, çok dikkat çekici mobilya ve aksesuar koleksiyonları çıkartıyor. Gucci Décor’un 2020 koleksiyonunun adı ‘Souvenir from Rome’ (Roma’dan bir hatıra) ve alıştığımız Gucci motiflerini taşıyor. Koleksiyon Gucci Resort 2020 şovunun yapıldığı Roma’daki Musei Capitolini’den ilham alıyor. Koleksiyonun tamamı İtalya’da üretilmiş ve kullanılan desenler elde yapılmış. Eğer Gucci’nin tarzını seviyorsanız, ev koleksiyonuna da bayılacaksınız!

Hermès

İkonik parçaları Birkin çanta, Constance kemer, Avalon battaniye veya Oran sandalet gibi, Hermès ev aksesuarları ve mobilyaları da mükemmel bir işçilik ile üretiliyor. Merinos yünü, kaşmir, esnek deri ve el yapımı porselen gibi özel malzemeyle tasarlanan koleksiyonda tekli koltuklar, masalar, sandalyeler, tepsiler, battaniyeler, duvar kağıtları, halılar, yastıklar ve başka bir çok aksesuar yer alıyor. Hermès’in zamansız tasarım anlayışına gönderme yapan ev aksesuarlarında da simetrik, temiz çizgiler gözlemleniyor. Örneğin, Les Trotteuses D’Hermès yan sehpalarda Hermès çantalarında yer alan deri kayışlar kullanılmakta. 2020 ev koleksiyonu İngiliz tasarımcı Jasper Morrison’ın tasarımı çok şık ahşap mobilyalar, kaşmir battaniyeler, işlemeli kilimlerden oluşmakta.

Armani/Casa

2004 yılında Giorgio Armani’nin vizyonu ile hayat geçen Armani/Casa, zerafet, gereklilik ve sadelik ilkelerini benimsemiş. Zamansız mobilyalar ve aksesuarlar üreten marka, oteller, özel uçaklar, yatlar ve rezidanslar olmak üzere pek çok prestijli projeye imza atmış. Örneğin, Miami’deki Residences by Armani/Casa ilk ev projesi olma özelliğini taşırken Dubai’deki Armani Hotel de kendi mobilya ve aksesuarlarının kullanıldığı ilk otel. 2020 koleksiyonu Henri Matisse ve Paul Klee gibi dünyaca ünlü sanatçılardan esinlendiği için çok özel. Modernizmi baz alan koleksiyonda akışkan çizgiler, geometrik desenler ve canlı renklerle beraber zümrüt yeşili kuvarsit taşı, pirinç ve platin cilalı malzemeler kullanılmış.