Probiyotikler Neden Gerekli?​

SAĞLIK

Probiyotikler Neden Gerekli?

Hepimizin bildiği üzere probiyotikler yaşayan, doğal şekilde bağırsaklarda var olan dost bakterilerdir. Bağırsak hareketini düzenlemeye, yararlı bakterileri artırmaya, zararlı bakterileri önlemeye yardımcı olarak, bağışıklık sistemimizi destekler, kalp sağlığımızı korur ve cildimizi güzelleştirir.

 

Uyguladığınız beslenme biçiminin bağırsak floranızı dengede tuttuğunu nasıl bilebilirsiniz? 

 

En önemli gösterge ishal, kabızlık, şişkinlik ve gaz sorunları yaşamıyor olmanızdır. Bu dengeyi kurmanın birkaç yolu vardır; Yararlı bakterileri besleyen prebiyotik tüketmek (bitkisel lif), probiyotik içeren fermente yiyecekler tüketmek (turşu, yogurt..) veya probiyotik takviyesi almak. Ayrıca bağırsaklarda iltihap oluşturmayacak besinler tüketmek de çok önemlidir. Çölyak hastaları için tamamen glütensiz beslenmek gibi. Örneğin buğday, süt gibi ürünlere karşı oluşan gıda intölernasları da bağırsaklarda iltihaba sebep olur ancak saptanması biraz zor olabilir o nedenle bir profesyonelden yardım almak iyi olabilir.

 

Probiyotik takviyesi seçiminde türü ve miktarı büyük rol oynar. Ayrıca bu yararlı bakteriler vücuda girdikten sonra çok uzun yaşamazlar o nedenle günlük olarak düzenli tüketmek çok önemlidir. Takviye almak istemeyenler her zaman taze meyve ve sense tüketerek de bağırsak florasını düzene sokabilir, bu durumda da gaz yapmayanları tercih etmekte fayda vardır. 

 

Vücudunuzun sesini dinleyin!