‘Temiz’ Güzellik

'Temiz' Güzellik

Cilt bakımı sanıldığı gibi iyi cilt ürünleri kullanmakla olmuyor, bir çok beslenme uzmanına göre yediklerinizle oluyor. Cildimiz vücudumuzdaki en büyük organımız ve yediğimiz her şey direkt ona gidiyor. Dolayısıyla gün geçtikçe mutfağımızdaki malzemeler güzellik sırrımız haline gelmeye başlıyor. Kendall Jenner’ın karantinada uyguladığı avokado maskesi gibi belli besin malzemelerinden evde maske yapma trendi yükselmeye devam ediyor. Güzellik sektöründeki bu değişim bir çok ‘temiz’ markanın doğal besin malzemelerinden ve bitkilerden bakım ürünleri üretmesini teşvik ediyor. Bu trendi uygulamak için hangi süper besinleri midemizden ve yüzümüzden eksik etmeyeceğiz, gelin beraber öğrenelim;

Aloe Vera

Kızarıklık, akne, egzama, kuruluk gibi sorunları önlemek için şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durmamız gerektiğini biliyoruz. Bu tip sorunlara karşı antioksidanlar, enzimler, A, B, C ve E vitaminleri ve folik asit içeren Aloe Vera öneriliyor. Bu bitkinin içindeki jel kıvamındaki suyu parlaklık ve nem verme etkisini daha da arttırmak için hindistan cevizi suyu ile karıştırılıp içebilirsiniz. Ayrıca bu jeli yüze sürerek de nemlendirme ve cildi sakinleştirme etkisinden faydalanabilirsiniz.

Meyve

C vitamini, cildin kendini yenilemesi için çok gereklidir. Dolayısıyla portakal, mandalina ve limon gibi c vitamininden zengin meyveleri tüketmek cildinizin yenilenmek için ihtiyacı olan besinleri sağlayacaktır.

Deniz Yosunu

Deniz yosununu püre kıvamına getirip, içeceklere ekleyerek tüketmek hücre yenilenmesini arttırır. Ayrıca akne, yara izi ve lekelerin giderilmesi için yüz maskesi olarak uygulanabilir. İçindeki Omega yağ asitleri sayesinde cilt yağını dengeler, akne oluşumunu engeller. Vitamin A, vitamin K, demir, çinko, omega-3 destekleri ile de hücre yenilenmesi tetiklenir.

Moringa

Moringa oleifera bitkisi, kırışıklık ve sarkmaya sebep olan serbest radikalleri etkisiz hale getiren c vitaminini bolca içerir. İçindeki protein ile hücrelerin zarar görmesini engeller. Yüze sürülen formunun yaşlanmayı yavaşlattığı bilinmektedir. Ayrıca toz şeklinde satın alınıp yiyecek ve içeceklere katılarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Zerdeçal

Doğal bir antioksidan olarak kolajen üretimini tetikleyip cilt yenilenmesini destekler, UV hasarını tamir eder. Tozunu her yiyeceğe koyarak tüketebilirsiniz veya bal ile karıştırarak maske olarak yüzünüze sürebilirsiniz.

Yeşil Çay

Çayın içindeki polifenol, sebum üretimini azalttığı için akneli ciltlere iyi gelir. İçerek tüketmek veya yeşil çay içeren bakım ürünleri kullanmak yağlı ve akneli ciltler için uygundur.