Türkan Saylan’ı Anıyoruz

HABER

Türkan Saylan'ı Anıyoruz

Yaşamını eğitime ve bilime adayarak binlerce insana umut ışığı olan bir kadın: Türkan Saylan. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurucusu Saylan, onbir yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. Ancak yetiştirdiği “kardelenler” çiçek açmaya; onurlu mücadelesi ise hâlâ bizlere ilham vermeye devam ediyor.

Hikayesini kısaca hatırlarken, 74 yıllık ömrününün tamamını başkalarının iyiliğine adayan bu unutulmaz kadını sevgi, saygı, özlem ve minnetle anıyoruz.

 

“Her çiçeğin kar altından güneşe giden masalında…”

 

İstanbul Üniversitesi’nde tıp okuyan Saylan, deri ve zührevi hastalıkları alanında uzmanlaşmış, 1971 yılında Fransa ve İngiltere’ye giderek yüksek eğitim almıştır. Ülkemizde cüzam olarak bilinen, lepra hastalığı ise onun ihtisas alanıdır. Türkiye’de, hatta dünyada cüzam hastalığının gerilemesi onun katkıları sayesinde olmuş, köy köy dolaşarak yaptığı eşsiz çalışmalarının sonucunda kendisine Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü” verilmiştir.

 

Katkıları sadece tıp alanında olmamış, çocukların özellikle kız çocuklarının eğitimlerini sürdürmeleri için faaliyet gösteren, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ni kurmuş ve eğitim alanında da eşsiz katkılara imza atmıştır. “Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak” gayesiyle yola çıkan vakıfta eğitime muhtaç birçok çocuğa, özellikle “Kardelen Projesi kapsamında binlerce kız çocuğuna burs sağlamıştır.

 

*Bu yazı 18.05.2018 tarihli derinmermerci.com yazısının tekrarıdır.