Yağlı Saçlara Son

Yağlı Saçlara Son

Bir çok kadın her şeyi denemesine rağmen saçlarının hızla yağlanmasından şikayet eder. Hatta her gün saçlarını yıkayarak bu sorundan kurtulmaya çalışır. Ancak, saçı sık yıkamanın faydadan çok zararı var…

Saçlar Neden yağlanır?

Saç köklerindeki yağ bezleri saç sağlığı için gerekli olan doğal nemlendirici sebumu üretir. Fakat bu sebum fazla üretildiği zaman saç yağlı görünmeye başlar. Saçımızı sık yıkadığımız zaman nemi sağlayan sebumu yıkadığımız için yağ bezleri daha sık sebum üretir ve kısır döngü başlar. Üstelik bu durum sadece ince telli saçalar için değil tüm saç tipleri için geçerlidir. Sadece ince telli saçlarda kendini daha çok belli eder.

Saçımızı hangi sıklıkta yıkamalıyız?

Saçlarımızı yıkadıkça daha fazla sebum üretimi olduğuna göre yıkama sıklığı çok önemli rol oynuyor. Uzmanlara göre yıkama sıklığı haftada 2-3’ü geçmemeli.

Saçtaki yağlı görüntüden arınmak için ne tip şampuan kullanılmalı?

Saçını her gün yıkayanlar bir anda haftada 2 yıkamaya düşemese de en azından arındırıcı saç şampuanı kullanmaya başladıklarında zamanla yağlanmanın azaldığını görecekler. 

Kuru şampuan kullanmak işe yarar mı?

Yıkama sıklığını azaltma süreci zaman alır. Hatta arındırıcı şampuan kullansanız bile ilk ay saç diplerinde yağlanma devam edebilir. Ama pes etmemelisiniz. Bu arada yağlanmadan çok rahatsız olursanız iki yıkama arasında kuru şampuan kullanarak yağlanmayı kontrol altına alabilirsiniz. 

 

Saç derinizi besleyin

 

Bir çok kuaför salonu saç derisini arındıran ve saçı nemlendiren özel bakımlar uyguluyor. Bu bakımlar da yağlanmayı kontrol etmede oldukça etkili oluyor. Arzu ederseniz kuaförünüze hazırlatıp evde kendiniz de uygulayabilirsiniz.