Yatak Odasında Feng Shui​

DEKORASYON

Yatak Odasında Feng Shui

Elbette hepimiz uyuyoruz, ama gerçekten iyi uyuyor muyuz? 2016 yılında yapılan bir klinik araştırmaya göre üç yetişkinden biri yeterli uyku almıyor. Siz de en az yedi saatlik kesintisiz uyumayanlardansanız bu durumun yatak odanızın şekli ile bir ilgisi olabilir…

Yatak odamız evimizdeki en kişisel alanlardan biri. Evde geçirdiğimiz saatlerin büyük çoğunluğunu burda geçiriyoruz. Eğer bu alan dar, sıkışık, havasız ve keyifsizse tüm gününüzü etkileyecek bir gece geçirmenize neden olabilir. Sıkışık bir alan sıkışık bir zihin demektir bu da anksiyeteye sebep olur. Eğer gergin hissederseniz rahat uyku uyuyamazsınız.

 

Feng shui, doğa ile uyumlu yaşamayı öğretir. Doğadaki enerji akışını hayatımıza nasıl uyarlayacağımız konusunda yol gösterir. Peki yatak odamızın doğru enerji akışında olup olmadığını nasıl anlarız? Öncelikle kendinize şu soruları sorun; yatak odamda vakit geçirmeyi seviyor muyum?, dinlenmiş ve huzurlu uyanıyor muyum?… Eğer cevabınız iki soruya da evet değilse bir takım değişiklikler yapmanız şart demektir.

 

İlk yapmanız gereken yatağınızın pozisyonunu doğru ayarlayarak odaya hakim olduğunuz bir duruma gelmek. Odaya hakim olmak aynı zamanda hayatta yeni fırsatalara açık olup daha berrak bir gözle bakabilmeyi getiriyor. Bunu aklımızda tutarak yatağımızı kapıyı görebilen bir konuma yerleştirmeliyiz. Odanın kapısını görmediğimiz zaman, kapalı bir yerde olduğunu düşünen beyin stres hormonu salgılıyor. Yatak başı ise istikrarlı, konforlu ve dengeli bir alan yaratılmasını sağlıyor. Özetle, yatak başının duvara dayandığı, yatağın iki yanında boşluk olduğu ve kapıyı gördüğü bir pozisyon gerekiyor.

 

Dağınıklık rahatlamayı zorlaştırır. Gereksiz eşyalardan kurtulmak, sadeleştirmek sizi rahatlatacaktır. Komidinin üzerinde çok eşya olmasın. Okuduğunuz kitap, okuma lambanız ve sevdiğiniz bir obje yeterli.

 

Etrafımızdaki her şeyin enerjisinden direkt etkilendiğimiz düşünülürse uçuk mavi, uçuk yeşil, toprak tonları gibi doğal renkler kullanmak, yatak takımlarında da kaliteli doğal kumaşlar tercih etmek rahatlamamız için çok önemli.

 

Feng shui prensiplerine göre yatağın altının boş olması enerjinin doğru akması için gerekli. Dolayısıyla yatak altını boş tutmanız iyi olur. Ama bazalı bir yatağınız varsa veya bu alanı depo alanı olarak kullanmak durumundaysanız seçtiğiniz objeler eski fotoğraf albümleri gibi duygusal ağırlığı olan objeler olmasın. 

 

Tatlı rüyalar…